Pierwszy elektryczny autobus już w Kozienicach!

      Możliwość komentowania Pierwszy elektryczny autobus już w Kozienicach! została wyłączona

Mieszkańcy tego miasta już wkrótce będą jeździć autobusem, który nie emituje szkodliwych spalin. Nowy pojazd dumnie ogłasza, że jest elektryczny i należy do Kozienic.

Jeden z dwóch zamówionych pojazdów dotarł już do gminy Kozienice – poinformował o tym na swojej facebookowej stronie burmistrz Piotr Kozłowski. W listopadzie 2019 roku podpisał umowę z firmą Solaris: na zakup fabrycznie nowych aut i potrzebnej im stacji ładowania. Stacja również korzysta z zielonej energii, dzięki zamontowanej w niej turbinie wiatrowej. Cała inwestycja była warta prawie 5 milionów złotych, ale połowę sumy pokryła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekologiczny autobus jest biało-żółty i ozdobiony wieloma symbolami Kozienic. Można na nim dostrzec i nazwę miasta, i wyobrażenia miejskich maskotek, a nawet sylwetki miejskich zabudowań. Na razie ma przed sobą serię jazd próbnych, ale możliwe że już w listopadzie będzie woził pasażerów po Kozienicach.

Drugi pojazd, który dopiero dotrze do gminy, będzie jeździł poza miastem, przez tereny wiejskie. W ten sposób również mieszkańcy dalszych okolic miasta zyskają nowe komunikacyjne udogodnienie – w dodatku ekologiczne.

Źródło zdjęć: Piotr Kozłowski – Facebook