Po trzech dekadach archeolodzy wrócili do Zwolenia. Czego szukają?

      Możliwość komentowania Po trzech dekadach archeolodzy wrócili do Zwolenia. Czego szukają? została wyłączona

W Zwoleniu, po ponad 30 latach wznowiono prace wykopaliskowe, związane z badaniem prehistorii naszego regionu. Archeolodzy z Warszawy i Wrocławia chcą ustalić, kiedy dokładnie w dolinie Zwoleńki osiedlili się pierwsi ludzie, jaka była ich dieta i codzienne życie.

Podstawą i punktem wyjścia dla nowych badań są ustalenia, jakie poczyniono podczas wykopalisk prowadzonych w Zwoleniu w latach 80. XX wieku. Stwierdzono wówczas, że neandertalczycy mieszkali kiedyś na tych terenach – ale nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy doszło do osiedlenia. Przedział czasowy, jaki jest brany pod uwagę, to 85-65 tysięcy lat temu.

Naukowcy liczą, że dzięki nowym metodom badawczym, jakie wypracowano w ciągu minionych trzech dekad, uda się poczynić kolejne odkrycia i sprecyzować dotychczasowe ustalenia. W planach jest odsłonięcie nawarstwień od zachodniej strony dawnego stanowiska wykopaliskowego. Uczestnicy wykopalisk szukają różnego rodzaju materiałów i próbek, które będzie można poddać szczegółowej analizie.

Cały projekt jest realizowany przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracowników naukowych wspomnianych placówek wspierają doktoranci i studenci.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Zwoleniu