Ruszył rządowy skup malin – również w powiecie opolskim

      Możliwość komentowania Ruszył rządowy skup malin – również w powiecie opolskim została wyłączona

Pod koniec ubiegłego tygodnia w naszym regionie ogłoszono ważne wieści dla producentów malin, poszkodowanych wskutek napływu importowanych owoców.

W miniony piątek (7 lipca) dwie plantacje położone w opolskiej gminie Chodel odwiedził wiceminister i sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Rafał Romanowski. W imieniu resortu poinformował, że maliny skupują już dwa rządowe podmioty, działające na zlecenie spółki Skarbu Państwa – oba mają kilkanaście punktów skupowych. Jedna z tych firm to właśnie zakład Owocomix, z siedzibą w miejscowości Granice.

Jak tłumaczył wiceminister, skupowane owoce są zamrażane, a wkrótce nastąpi szukanie dla nich rynków zbytu. Ma to pomóc w ustabilizowaniu sytuacji – i cen samych owoców. Dodał, że spore koszty generuje między innymi przechowywanie zbiorów. Jednocześnie, poważną konkurencję dla rodzimej produkcji stanowi sprowadzanie owoców spoza Unii Europejskiej. Odnosząc się do tej ostatniej kwestii, zaznaczył że resort dąży do czasowego wstrzymania importu mrożonych malin z Ukrainy – i liczy w tej sprawie na poparcie europejskich parlamentarzystów.

Dodajmy, że tegoroczne, niepokojąco niskie ceny malin, uderzają między innymi w mieszkańców naszego regionu. To właśnie na Lubelszczyźnie skupia się niemal 30% krajowej produkcji tych owoców miękkich.

Źródło informacji i zdjęcia: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi