Polsko-ukraiński piknik z okazji Dnia Dziecka w Parchatce: jak to było? [foto]

      Możliwość komentowania Polsko-ukraiński piknik z okazji Dnia Dziecka w Parchatce: jak to było? [foto] została wyłączona

1 czerwca polskie i ukraińskie rodziny z powiatu puławskiego spotkały się w Parchatce. Wspólny piknik z okazji Dnia Dziecka był okazją do wzajemnej integracji.

To było wspólne święto polskich i ukraińskich dzieci. Były warsztaty artystyczne, gry i zabawy dla najmłodszych, nie zabrakło także poczęstunku. Pogoda dopisała, frekwencja również.

Na pikniku panowała atmosfera radości i lekkości, uśmiechy dzieci były najlepszą nagrodą dla wszystkich organizatorów. Dlaczego tak ważne jest organizowanie takich wydarzeń, mówi jedna z wolontariuszek, Romana Rupiewicz:

Widzimy, że takie spotkania będące odskocznią od codzienności są bardzo potrzebne, szczególnie ukraińskim matkom i ich dzieciom. Doświadczają one dużo trudności materialnych. Wiele z tych kobiet ma dzieci z niepełnosprawnościami. Są to dzieci z traumami wojennymi. Pojawiają się depresje, anoreksja. Jedna dziewczynka jest po próbach samobójczych. Często wiele tygodni czy miesięcy spędziły gdzieś w piwnicach. Dlatego taki piknik i integracja jest dla nich czymś bardzo ważnym.

Polsko-ukraińskie święto było możliwe dzięki Pani Romanie Rupewicz z grupą wolontariuszy, Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej oraz Fundacji PFR, która sponsorowała całe przedsięwzięcie. Do organizacji dołączyły również mieszkańcy Parchatki, którzy już od wczesnych godzin rannych przygotowywali obiekt na przyjęcie kilku setek dzieci i ich rodziców.

Dzięki warsztatom prowadzonym przez pana Michała Stachyrę, animatorów, dzięki fantastycznemu pokazowi strażackiemu, pomocy Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki, który wsparł technicznie piknik rodzinny, wszystkie dzieci miały zapewnioną zabawę.

Źródło: Radio Lublin, Dzieje Parchatki – Facebook; źródło zdjęć: Yuliia Zahraiuk.