PORADY EKSPERTA: BARBARA KOZŁOWSKA, PIOTR DYSPUT (OPEC) – Czy wiesz, jak odczytać koszty zużycia ciepła?

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: BARBARA KOZŁOWSKA, PIOTR DYSPUT (OPEC) – Czy wiesz, jak odczytać koszty zużycia ciepła? została wyłączona

Dystrybucja ciepła, koszty ogrzewania, wysokość stawek, sezon grzewczy – to hasła, które wyjaśniliśmy wraz z przedstawicielami miejskiej spółki OPEC w sposób kompleksowy, ale również przystępny. W ostatnim kwartale roku mieszkańcy otrzymali rozliczenia kosztów zużycia ciepła, więc temat na pewno zainteresuje Słuchaczy.

Rozliczenia za okres grzewczy – co zawierają i jakie dane można z nich wyczytać? Długość sezonu, temperatura zewnętrzna – to czynniki, które znacząco wpływają na koszty ogrzewania. Ale znaczenie ma również racjonalne gospodarowanie ciepłem, bo mieszkańcy są coraz bardziej świadomi wpływu swoich zachowań na wysokość opłat.

 

Rozliczenia są dokonywane na podstawie regulaminów wprowadzonych przez zarządców budynków. Mieszkańcy zgłaszają się często w celu wyjaśnienia szczegółów wysokości opłat, więc do dyspozycji są pracownicy biura obsługi odbiorców ciepła. Na taką wizytę można umówić się telefonicznie lub przez stronę internetową. A jeśli pojawia się nadpłata, co wówczas może zrobić klient?

 

Nie tylko statystyka była tematem rozmowy z przedstawicielami firmy OPEC, ale też aspekty prawne. Ustawy odgrywają kluczową rolę, bo to na ich podstawie sporządzane są regulaminy zarządców. Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej angażuje się też w wiele inicjatyw społecznych na terenie Puław – i do tego samego zachęca również mieszkańców.