PORADY EKSPERTA: Emilia Woźniak (Polak Optyk) – Oczy pod szczególną ochroną… nie tylko latem!

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: Emilia Woźniak (Polak Optyk) – Oczy pod szczególną ochroną… nie tylko latem! została wyłączona

Ochrona przeciwsłoneczna w postaci okularów, które nosimy głównie latem, to standard. Ale okazuje się, że odbierany często w kategoriach mody gadżet – powinien nam służyć przez cały rok. Dlaczego? To  kompleksowo wyjaśnił nasz Ekspert w dziedzinie optometrii.

Rozmowa rozpoczęła się od wyjaśnienia podstawowych terminów takich jak np. promienie UV. Jak się przed nimi chronić? Kiedy promienie UVA i UVBprzepuszczane i najbardziej intensywne? W których porach najlepiej opalać się, a jakich powinno się bezwzględnie unikać? W pierwszej części audycji przekonaliśmy się, że kierowanie się względami estetycznymi i modowymi przy doborze okularów to jednak kwestia drugorzędna, bo oczy chronione w odpowiedni sposób to priorytet dla naszego zdrowia.

 

Przeciwsłoneczna ochrona oczu dotyczy również najmłodszych. Nawet kilkuletnie dzieci nie powinny przebywać na ostrym słońcu i należy pamiętać o zabezpieczeniu ich wzroku. Wyjaśniliśmy też, że jeśli nosimy okulary korekcyjne, istnieje możliwość wyposażenia je w odpowiednie filtry przeciwsłoneczne.

 

Polaryzacja – to kolejny termin, który odkodowaliśmy, opierając się na eksperckiej wiedzy naszego Gościa. Dzięki polaryzacji jesteśmy w stanie widzieć obraz w sposób bardziej wyraźny i dokładny. Takie szkła mogą bardzo pomóc np. kierowcom. Konkluzja naszej rozmowy była jednoznaczna – nawet podczas pochmurnego dnia czy jesienią i zimą powinny nam towarzyszyć okulary przeciwsłoneczne.

Zdjęcie: Redakcja/JC