Winobranie w zamkowej winnicy – w tę niedzielę!

      Możliwość komentowania Winobranie w zamkowej winnicy – w tę niedzielę! została wyłączona

Sezon wakacyjny wprawdzie już za nami – ale wydarzeń, w których warto uczestniczyć, nie brakuje. Na przykład na zachodnim brzegu Wisły, na wysokości powiatu puławskiego.

W ten weekend bukiet rozmaitych doznań zaoferuje wydarzenie, które już po raz drugi zostanie zorganizowane w malowniczej, janowieckiej scenerii. W nadchodzącą niedzielę (10 września) zamkowy dziedziniec zapełni się stoiskami lokalnych wystawców z branży winiarskiej. A jak zapewniają organizatorzy, nie tylko wrażeń smakowych będzie w obfitości.

“II Białe Czerwone Winobranie na Zamku w Janowcu” pozwoli przede wszystkim na spędzenie czasu w zabytkowej winnicy – i wzięcia udziału w zbiorach tamtejszych winogron. Goście przekonają się, jak wygląda stosowany od wieków proces tłoczenia moszczu winnego w drewnianych beczkach – i staną też oko w oko z owcami, które z apetytem dbają o zamkowe zbocza. Poznają także wiele ciekawostek na temat “Wina znad Wisły”, o których opowie sam autor książki pod takim właśnie tytułem, prof. Wojciech Włodarczyk, prowadzący oprowadzanie po winnicy. Własną wiedzą i doświadczeniem podzieli się także Adam Stręczywilk z Fundacji Polskie Wino.

Po pokazach i opowieściach przyjdzie czas na degustacje – dań z regionalnej kuchni, przyrządzonych na prawdziwym palenisku. Na wydarzeniu związanym z winem nie zabraknie oczywiście sera pleśniowego, który będzie bohaterem osobnego pokazu.

Będzie także wiele okazji, żeby nasycić apetyty artystyczne. Kto odwiedzi Galerię w Bramie, ten obejrzy płótna prezentujące tradycje i obrzędy, charakterystyczne dla lubelskich wsi. Obrazy skomentuje sam artysta – znany hrubieszowski malarz, Piotr Czapka. Nie zawiodą się także ci spragnieni muzyki – zadbają o to Miłosz Bochonko, młody wirtuoz akordeonu oraz Tercet Piotra Kopitza.

Pełne atrakcji i doznań janowieckie winobranie potrwa od 11.00 do 18.00. Szczegółowy harmonogram tego wydarzenia jest zamieszczony na załączonym plakacie informacyjnym.

Źródło informacji, grafiki i plakatu: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym; źródło zdjęć: MNKD, baza Pixabay