PORADY EKSPERTA: JAGODA SZAFRAN – Nie wstydź się mówić o… dyskretnych problemach

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA: JAGODA SZAFRAN – Nie wstydź się mówić o… dyskretnych problemach została wyłączona

Kłopoty z układem moczowym są dość powszechne, ale bardzo często uważane za wstydliwe i przez to ukrywane i zaniedbywane. O przełamywaniu tabu i rehabilitacji opowiedziała na naszej antenie fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Co kryje się pod nazwą fizjoterapia uroginekologiczna? Kogo dotyczy najczęściej problem nietrzymania moczu? Jakie są przyczyny tego zjawiska, z którym zmagają się zarówno kobiety, mężczyźni oraz dzieci? Okazuje się, że w tej kwestii można działać przede wszystkim zachowawczo, ale też operacyjnie. Jednak najważniejsze jest zbudowanie zaufania między fizjoterapeutą a Pacjentem.

 

Stan okołoporodowy, zabiegi chirurgiczne, stres, praca fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu… a nawet depresja.. lista przyczyn nietrzymania moczu jest naprawdę długa. A o szczegółach opowiedział nasz Ekspert, tłumacząc jednocześnie pewne terminy medyczne, takie jak np. kontynencja.

 

Współpraca z fizjoterapeutą, aktywność fizyczna, nawyki toaletowe, ale również te codzienne, wpływają na to, jak funkcjonuje układ wydalniczy. W tej części audycji wyjaśnienie, na czym polega pessaroterapia. Nasz Gość podzielił się też swoimi doświadczeniami, które wpłynęły na wybór wykonywanego zawodu.

 

Źródło zdjęcia: Redakcja/JC