PORADY EKSPERTA (SPZOZ w Puławach): Robotyka już w puławskim szpitalu!

      Możliwość komentowania PORADY EKSPERTA (SPZOZ w Puławach): Robotyka już w puławskim szpitalu! została wyłączona

Automatyzacja, wykorzystywanie sztucznej inteligencji, zatacza szerokie kręgi. Wiele zabiegów i operacji medycznych przeprowadza się już z pomocą robotów chirurgicznych. Ale czy nawet najbardziej “inteligentny” algorytm jest w stanie zastąpić człowieka? Na temat robotyki stosowanej na oddziale urologicznym, wypowiedzieli się dyrektor puławskiego szpitala Piotr Rybak oraz dr n.med. specjalista urolog Ireneusz Ostrowski a także instrumentariuszka Joanna Kondracka.

Robotyka w branży medycznej rozwija się na świecie już od kilkunastu lat, więc operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego wkroczyły też do puławskiego SPZOZ – na razie na oddział urologiczny. Nasi Rozmówcy stwierdzili, że zabiegi te można porównać do operacji laparoskopowych. Warto podkreślić, że puławski szpital jest też pionierem wśród placówek medycznych na terenie województwa lubelskiego, ponieważ wprowadził robotykę na salę operacyjną. Zabiegi chirurgiczne wykonywane z pomocą robota chirurgicznego w puławskiej placówce dotyczą schorzenia określanego mianem raka prostaty.

 

Urządzenie robotyczne wspomaga pracę medyków podczas operacji, bo wykonuje czynności bardzo precyzyjnie. Zanim robot pojawił się na oddziale, personel (lekarze, instrumentariuszki) odbył wiele szkoleń, bo doskonała logistyka na bloku to gwarancja powodzenia zabiegu. Zalety wykorzystania urządzenia robotycznego to: większe bezpieczeństwo i krótszy okres rekonwalescencji dla pacjenta, mniejsza utrata krwi z organizmu, lepsza koordynacja czynności podczas zabiegu.

 

Jak pacjenci zareagowali na wspomaganie operacji urządzeniem robotycznym? Ile trwa przygotowanie do zabiegu? Jakie wymierne korzyści wykonywania operacji wspomaganej robotyką podkreślają specjaliśc– urolodzy? O tym usłyszeliśmy w trzeciej części audycji. Dowiedzieliśmy się też, że inne oddziały puławskiego szpitala – ginekologiczny i chirurgiczny – również są zainteresowane wprowadzeniem robotyki na sale operacyjne.