Przekonaj się, jak wyglądał zwoleński wrzesień – i miasteczko, które prawie przestało istnieć

      Możliwość komentowania Przekonaj się, jak wyglądał zwoleński wrzesień – i miasteczko, które prawie przestało istnieć została wyłączona

Mamy połowę września, a w tym roku historyczny kalendarz wciąż przypomina o tym, że obchodzimy 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Choć główne uroczystości związane z tą okazją już za nami, bo odbyły się w wielu miejscowościach naszego regionu na początku września, pewne wydarzenia kulturalne wciąż trwają – i czekają aż znajdziemy czas na to, żeby poświęcić im chwilę uwagi.

Wyjątkowo cierpliwe jest w tym względzie Muzeum Regionalne w Zwoleniu, które do końca listopada będzie czekało na tych, którzy zechcą obejrzeć wystawę „Zwoleński wrzesień ‘39”. Zgromadzono tu oryginalne fotografie i grafiki sprzed 80 lat, które pokazują jak wyglądał Zwoleń w pierwszych dniach wojny i w pierwszych miesiącach okupacji. Zdjęciom towarzyszą zachowane dokumenty, a nawet przedmioty – między innymi rzeczy z wojskowego ekwipunku. Niektóre eksponaty należą do zbiorów muzeum, niektórych użyczyli mieszkańcy Zwolenia, zaglądając do prywatnych zasobów.

A wszystko po to, by udokumentować i przypomnieć, jak wyglądało życie w Zwoleniu po 1 września 1939 roku. Bo obecnie niewielu pamięta, że Zwoleń był drugim w kolejności polskim miastem, zaraz po Wieluniu, które zostało prawie zupełnie zniszczone przez naloty. 

Źródło zdjęcia: http://muzeum.zwolen.pl/zwolenski-wrzesien-39/