Ruszyły “Wakacje z WOT” – i sprowadzą nowych rekrutów do Dęblina

      Możliwość komentowania Ruszyły “Wakacje z WOT” – i sprowadzą nowych rekrutów do Dęblina została wyłączona

Wakacje są motywacją do zrobienia czegoś nowego – na przykład wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.


Dzisiaj (30 czerwca), z samego rana, w koszarach na Majdanku w Lublinie stawiło się 136 chętnych z całego województwa lubelskiego. To przede wszystkim uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy postanowili założyć mundur. Szesnaście najbliższych dni spędzą w Dęblinie. Pod okiem instruktorów z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej poznają tam podstawy taktyki, topografii i łączności, nauczą się obsługi sprzętu wojskowego i poćwiczą udzielanie pierwszej pomocy medycznej na polu walki.

Finałem szkolenia podstawowego będzie tak zwana „pętla taktyczna”, czyli pierwszy żołnierski sprawdzian umiejętności. Ci, którzy przejdą go pomyślnie, 15 lipca złożą przysięgę wojskową. Ta uroczystość odbędzie się w Radzyniu Podlaskim.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych – powstał z myślą o tych, którzy chcą być żołnierzami i wspierać lokalną społeczność, a jednocześnie nie chcą rezygnować ze swojej pracy zawodowej. Formuła szkoleń została opracowana w taki sposób, żeby można było pogodzić różne obowiązki. Jednak służba WOT może być również początkiem całej kariery wojskowej.

W ramach tegorocznych “Wakacji z WOT” szkolenia podstawowe odbędą się jeszcze dwa razy – na przełomie lipca i sierpnia (od 28.07 do 12.08) oraz w drugiej połowie września (od 15.09 do 30.09). Chętni mogą jeszcze aplikować. Szczegóły na temat rekrutacji znajdziecie TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: 2.LBOT