Sanepid radzi: uważaj na siebie!

      Możliwość komentowania Sanepid radzi: uważaj na siebie! została wyłączona

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne w celu prowadzenia działań przeciwepidemicznych.

Kluczowe jest objęcie kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym osób, które miały kontakt z osobą o potwierdzonym zakażeniu koronawirusem SARS CoV-2. Osoby z którymi przeprowadza się takie wywiady, proszone są o wnikliwą analizę swoich kontaktów interpersonalnych w ostatnich dniach przed uzyskaniem wyniku dodatniego. Jak ważne są te informacje, wyjaśnia Katarzyna Wnuk, Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie:

 

Co to znaczy, że miałem bliski kontakt z osobą zakażoną wirusem SARSCoV-2? To między innymi zbliżanie się do takiej osoby na bliżej niż 2 metry, bez właściwych zabezpieczeń. To także bezpośredni kontakt z cudzą, zużytą chusteczką higieniczną albo przebywanie obok chorego, który kaszle. Trzeba uważać również na taki kontakt fizyczny, jak podanie ręki – bo właśnie na dłoniach można przenosić wiele drobnoustrojów.

W ramy bliskiego kontaktu z chorym wpisuje się także przebywanie w tym samym pomieszczeniu – niebezpieczeństwo się zwiększa, jeśli jest ono nieduże i niewietrzone. W tej kategorii mieszczą się mieszkania, szkolne klasy, poczekalnie szpitali albo przychodni. Trzeba uważać również w środkach publicznego transportu zbiorowego, na przykład w autobusach czy pociągach – jeśli chory pojawi się w takim miejscu, narażone są osoby zajmujące sąsiednie miejsca, a nawet członkowie załogi.