W Lublinie oddano cześć Żydom pomordowanym w czasie wojny

      Możliwość komentowania W Lublinie oddano cześć Żydom pomordowanym w czasie wojny została wyłączona

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, czyli okazja do wspominania tych ofiar drugiej wojny światowej, które zginęły przez swoje żydowskie pochodzenie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało na datę tego dnia pamięci właśnie 27 stycznia, bo właśnie tego dnia, a dziś dokładnie 75 lat temu, wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. O Żydach pomordowanych w wielu niemieckich obozach pamięta dziś cały świat, a specjalne obchody dnia pamięci odbyły się także w Lublinie.

W naszym wojewódzkim mieście w czasie wojny także rozgrywały się dramaty ludzi zabijanych w imię nazistowskiej ideologii, bo tu działał niemiecki obóz na Majdanku. Właśnie przy mauzoleum, dziś w południe pojawiły się kwiaty. Symboliczne wiązanki złożył w imieniu wojewody lubelskiego pełnomocnik do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów, Waldemar Podsiadły. Z kolei sam wojewoda Lech Sprawka zjawił się dziś rano, po 9.30, przed pomnikiem Ofiar Getta, przy skrzyżowaniu ulic Radziwiłłowskiej i Niecałej – gdzie wziął udział w kolejnych uroczystościach związanych z dzisiejszym dniem pamięci.