W Lublinie otwarto nowy oddział pulmonologii

      Możliwość komentowania W Lublinie otwarto nowy oddział pulmonologii została wyłączona

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego właśnie otwarto nowy oddział. Sprawdziliśmy, komu będzie pomagać tamtejszy personel.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy przy ulicy Herberta w Lublinie wzniesiono nowy budynek, liczący dwie kondygnacje i połączony z głównym gmachem szpitala wojewódzkiego. Teraz, w nowym gmachu działa już nowy oddział pulmonologii. Jest tam 40 łóżek, które czekają na pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2 albo innymi infekcjami zakaźnymi oraz na pacjentów pocovidowych, którzy zmagają się z powikłaniami.

Nowy oddział zaprojektowano zgodnie z obowiązującymi restrykcjami, które są obecnie stawiane oddziałom zakaźnym. Gdyby zdarzyło się, że wzrośnie liczba zachorowań na covid, opieka nad osobami zakażonymi będzie głównym zadaniem nowego oddziału.

Dyrektor szpitala, Piotr Matej, podkreśla że w województwie lubelskim jest wielu pacjentów pocovidowych, którzy potrzebują profesjonalnej pomocy. Jednocześnie, celem funkcjonowania nowego oddziału jest również podnoszenie jakości leczenia wielu schorzeń układu oddechowego. Marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, dodaje, że w planach na przyszłość jest stworzenie w tym miejscu całego centrum pulmonologii.

Dodajmy, ze koszty budowy nowego oddziału pulmonologii, wybudowanego w nowoczesnym systemie modułowym, wyniosły 10 mln zł. Z tej kwoty 8,4 mln zł pochodziło z dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na profilaktykę covidową i leczenie postcovidowe, z kolei wkład z budżetu województwa lubelskiego to 1,6 mln zł.

Źródło informacji i zdjęcia: UMWL