Wariant omikron potwierdzony w Polsce

      Możliwość komentowania Wariant omikron potwierdzony w Polsce została wyłączona

Ministerstwo Zdrowia informuje że nowy wariant koronawirusa, omikron, dotarł do naszego kraju.

Wczoraj (16 grudnia) podano, że wykryto go u 30-letniej kobiety, która przyjechała do Katowic w sprawach służbowych, z południowej Afryki. Dziś (17 grudnia) potwierdzono drugi przypadek – nowy wariant koronawirusa zakaził 3-letnią dziewczynkę z Warszawy. Jej próbka również była badana w Katowicach.

Według naukowców, nowa mutacja namnaża się kilkadziesiąt razy szybciej niż poprzednie warianty, a to sprawia że łatwiej o infekcję. Zaobserwowano, że zakażenie nim ma łagodniejszy przebieg, ale jak zastrzegają specjaliści, to w nie powód, by go bagatelizować.

W Polsce jak dotąd dominuje wariant delta, odpowiedzialny za większość zakażeń potwierdzonych podczas czwartej fali. Dzisiaj w całym kraju przybyło 20 tysięcy przypadków, a na samej Lubelszczyźnie 584. W naszym regionie odnotowano 96 zakażeń – a najwięcej z nich w powiecie kozienickim (44). Maleje liczba osób hospitalizowanych, jednak rosną statystyki dotyczące zgonów.

W Polsce od początku grudnia obowiązują nowe obostrzenia, wprowadzone z myślą o nowym wariancie koronawirusa. W minioną środę na nowo wprowadzono limity osób w miejscach publicznych, dotyczą one osób niezaszczepionych.

Przypomnijmy, ze wbrew zapowiedziom, nie ograniczono korzystania z publicznych środków transportu. W autobusach i w pociągach można zajmować wszystkie dostępne miejsca.

W środę (15 grudnia) wchodzą w życie nowe obostrzenia