Z którego urlopu może korzystać tata?

      Możliwość komentowania Z którego urlopu może korzystać tata? została wyłączona

Mimo, że Dzień Ojca już minął, to my jednak wrócimy do “tatowego” tematu. Wielu mężczyzn korzysta z urlopu na opiekę nad dzieckiem przeznaczonego specjalnie dla nich, czyli urlopu ojcowskiego.

Znacznie rzadziej biorą urlop rodzicielski, który – jak sama nazwa wskazuje – jest dla obojga rodziców. Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z kilku urlopów: macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Osoba ubezpieczona w ZUS dostaje w tym czasie zasiłek macierzyński. Warto pamiętać, że z każdego z tych urlopów może skorzystać tata dziecka. Szczegóły wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

 

Ważne, żeby z urlopem ojcowskim zdążyć do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. W przypadku urlopu rodzicielskiego można z niego korzystać równocześnie.

Dostępne 32 tygodnie rodzice dzielą na maksymalnie cztery części. 20-tygodniowy urlop macierzyński należy się przede wszystkim ubezpieczonej mamie dziecka. Ale w wyjątkowych okolicznościach może go przejąć tata, np. gdy mama dziecka trafi do szpitala.

Z danych ZUS wynika, że od stycznia do kwietnia tego roku w województwie lubelskim na każde 100 osób korzystających z urlopu macierzyńskiego przypadało w przybliżeniu dwóch mężczyzn.

 

(info ZUS Lublin/fot. pixabay.com))