Zbliżają się “urodziny” Zwolenia – obchody już w tę niedzielę

      Możliwość komentowania Zbliżają się “urodziny” Zwolenia – obchody już w tę niedzielę została wyłączona

Już w najbliższy poniedziałek Zwoleń będzie obchodzić imponujący jubileusz. Ale obchody wyjątkowej okazji rozpoczną się już w tę niedzielę (19 lutego).

20 lutego minie dokładnie 598 lat, odkąd król Władysław Jagiełło wydał przywilej lokacyjny dla nowego miasta. Wcześniej, na przecięciu ważnych szlaków handlowych, z Lwowa do Wielkopolski i z Krakowa na Mazowsze, istniała wieś Gotardowa Wola. Z okazji rocznicy, obecne władze Zwolenia zapraszają mieszkańców regionu i gości do wspólnego świętowania. W znacznej mierze będzie już ono przygotowaniem do obchodów 600-lecia miasta, które nadejdzie w 2025 roku.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w tę niedzielę. O 16.30 w Muzeum Regionalnym będzie można posłuchać o znakach i symbolach heraldycznych Zwolenia. Opowiedzą o nich dr Katarzyna Madejska i Tadeusz Sobieszek – jednocześnie wyjaśniając, jakich zmian można dokonać z okazji 600 rocznicy lokacji miasta. Natomiast w kinie “Świt”, po godzinie 18.00 zostaną wręczone medale “Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”. Po części oficjalnej widzów czekają wrażenia artystyczna. Zapewni je nietuzinkowy koncert gry na skrzypcach. “Klasycznie i pop-rockowo” na smyczkowym instrumencie zagra wirtuoz Kamila Malik, wraz z Malik Band.

Natomiast w najbliższy poniedziałek, czyli we właściwą rocznicę, w Domu Kultury w Zwoleniu zostanie otwarta wystawa fotografii, opowiadająca o narodzinach miasta. W Galerii Fotografii i Plastyki będą do obejrzenia zdjęcia Waldemara Gołdzińskiego.

Źródło informacji i zdjęcia: UM w Zwoleniu