ZIELONY IMPULS: KATARZYNA TABOR (Klinika Puławy – Puławskie Centrum Diagnostyczno-Lecznicze) – Karmienie piersią, prawdy i mity

      Możliwość komentowania ZIELONY IMPULS: KATARZYNA TABOR (Klinika Puławy – Puławskie Centrum Diagnostyczno-Lecznicze) – Karmienie piersią, prawdy i mity została wyłączona

Rozmowę z Katarzyną Tabor – położną i doradcą laktacyjnym, zadedykowaliśmy młodym mamom, które napotykają często problemy podczas karmienia piersią.

Co jest warunkiem udanego karmienia piersią? Okazuje się, że na ten proces składa się bardzo wiele czynników, a korzyści są ogromne – zarówno dla noworodka, jak i jego mamy. Ważne jest pozytywne nastawienie oraz wiedza, którą dzieli się doradca laktacyjny. Nie zawsze konsultacja z karmiącą mamą wynika z problemów napotykanych podczas laktacji, czasem jest to sama potrzeba upewnienia się, że proces przebiega prawidłowo, a dowód na to stanowi odpowiedni przyrost masy ciała noworodka.

 

Edukacja karmiącej mamy rozpoczyna się już na zajęciach w szkole rodzenia. Często kobiety ulegają niesprawdzonym sugestiom osób z grona rodziny i powielają stereotypy na temat karmienia i laktacji. A tymczasem na produkcję mleka ma wpływ przede wszystkim ilość prolaktyny w organizmie kobiety.

 

Jaką dietę powinna stosować karmiąca mama? Dlaczego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu? I czy podczas karmienia piersią można wypić niewielką ilość alkoholu lub przyjmować leki? Nasz Gość w bardzo wyczerpujący sposób odpowiedział na powyższe pytania. Zapytaliśmy również, jak długo zalecane jest karmienie naturalne oraz jak postępować w sytuacji, gdy karmiąca mama planuje wrócić na uczelnię lub do pracy.

Zdjęcie: Redakcja/JC