Baranów zaprasza na święto plonów!

      Możliwość komentowania Baranów zaprasza na święto plonów! została wyłączona

Baranów miał być w tym roku gospodarzem Dożynek Powiatowych – te szeroko zakrojone plany przekreśliła epidemia koronawirusa, ale to nie znaczy, że w tej miejscowości trzeba zapomnieć o święcie plonów. Wręcz przeciwnie: władze Baranowa zapraszają na Dożynki Gminne, które odbędą się już w najbliższą niedzielę (23 sierpnia).

Obchody otworzy uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym Jana Chrzciciela: dziękowanie za tegoroczne plony rozpocznie się tu o godzinie 11.00, a uczestnicy uroczystości zaczną się gromadzić na rynku nawet pół godziny wcześniej. Tuż po Mszy, czyli tuż po godzinie 12.00, barwny korowód dożynkowy przejdzie z rynku na plac przy ulicy Puławskiej. To tu wszyscy uczestnicy tegorocznego święta plonów zabawią do samego wieczora. Na kilka chwil przed godzina 13.00 zebrani przypomną sobie, jak wygląda obrzęd dożynkowy – a przypomni im o tym grupa obrzędowa z Baranowa, wspierana muzycznie przez chór “Pokolenie”.

Dożynki miną przede wszystkim bardzo muzycznie, a zadbają o to między innymi liczne zespoły śpiewacze z gminy Baranów, chóry i młodzi uzdolnieni mieszkańcy tego regionu. Zaproszono też Orkiestrę Dętą z Gminy Końskowola, więc nie zabraknie i instrumentalnych popisów.

Występom muzycznym będą dzielnie wtórować liczne konkursy: między sobą będą mogli się zmierzyć między innymi sołtysi, a na wszystkich zwycięzców przygotowanych zmagań będą czekały nagrody. Pod wieczór z całą pewnością będą też docenione najpiękniejsze tegoroczne wieńce dożynkowe. Poza tym nagrody powędrują też do najciekawszych stoisk – a za te będą odpowiadały między innymi gospodynie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Zwieńczeniem niedzielnego świętowania będzie koncert „Małej Armii Janosika”, czyli największej polskiej kapeli góralskiej – to będzie zarazem zakończenie tegorocznych obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Szczegółowy plan Gminnych Dożynek w Baranowie przedstawia załączony plakat.