Chciała sprzedać sweter – ale zyskała nowe długi

      Możliwość komentowania Chciała sprzedać sweter – ale zyskała nowe długi została wyłączona

Ta historia z gminy Żyrzyn przypomina, jak mogą się skończyć zakupy internetowe, jeśli nie zachowamy dostatecznej czujności.

19-latka zamieściła ogłoszenie na popularnym portalu sprzedażowym – i niestety przyciągnęła nim uwagę oszustów. Na anons bardzo szybko odpowiedział ktoś rzekomo zainteresowany kupieniem swetra. Zaproponował, że zapłaci za zakupy przelewem – i poprosił o numer konta. W zamian przysłał link, z którego 19-latka automatycznie skorzystała. Po chwili dostała powiadomienie, że na jej koncie została aktywowana bankowość mobilna.

Gdy kobieta skontaktowała się ze swoim bankiem, dowiedziała się że w jej imieniu zaciągnięto kredyt w wysokości 5 tysięcy złotych. Połowę tej sumy oszuści zdążyli pobrać, resztę transakcji zablokowali pracownicy banku.

Policja przypomina, że wysyłanie fałszywych linków to właśnie metoda złodziei którzy podszywają się pod internetowych klientów – dlatego trzeba uważać na takie wiadomości od nieznajomych. Niewinne kliknięcie w taki link może mieć poważne konsekwencje, bo w ten sposób użytkownik loguje się na swoje konto i nieświadomie udostępnia je niepowołanym osobom.