Co znaleźli archeolodzy w rejonie górek czechowskich?

      Możliwość komentowania Co znaleźli archeolodzy w rejonie górek czechowskich? została wyłączona

Podjęte w ubiegłym tygodniu badania archeologiczne w północnej części Lublina zakończyły się odnalezieniem ludzkich szczątków. To kolejne tego typu znalezisko w tym rejonie – i możliwe, że nie będzie ostatnie.

Od ubiegłego poniedziałku pracownicy lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej działali w centralnej części głównego wąwozu – w rejonie tak zwanej mogiły legionisty. Źródła historyczne wskazywały, że w latach 1947-1948 dokonano tam ekshumacji – ale okazuje się, że nie przeprowadzono jej dość dokładnie. Już w maju tego roku ludzkie kości znaleziono między innymi w rejonie pobliskiego placu zabaw – dlatego postanowiono rozszerzyć badania.

Między 7 a 10 listopada odkryto szczątki należące do przynajmniej trzech osób. Kości były silnie rozproszone, a w ich pobliżu leżało również wiele nienaturalnie rozerwanych łusek wielkokalibrowych i pocisków. O znaleziskach powiadomiono Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Same szczątki są analizowane w Zakładzie Medycyny Sądowej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Już wiadomo, że to nie koniec prac archeologicznych na górkach czechowskich – zostaną wznowione w 2023 roku.

Źródło informacji i zdjęcia: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN – Facebook