Czas odnowić miejsce pamięci w Leokadiowie

      Możliwość komentowania Czas odnowić miejsce pamięci w Leokadiowie została wyłączona

Nasz region upiększa wiele budynków i monumentów, które przypominają o bogatej, często pięknej przeszłości konkretnych miejscowości. Jednak są i takie pamiątki, które przywołują trudne wspomnienia – ale właśnie dlatego zasługują na szczególną troskę.

Leokadiów to miejsce, w którym znajduje się pomnik ofiar hitlerowskiego terroru. Wieńczy mogiłę, w której złożono ciała 33 Polaków, zamordowanych przez niemieckich żołnierzy. W styczniu 1944 roku, w odwecie za akcję, którą wcześniej przeprowadzili partyzanci z Gwardii Ludowej, hitlerowcy aresztowali wielu mieszkańców Puław, Zwolenia, Trzcianek, Sarnowa, Marianowa, Sieciechowa i innych pobliskich miejscowości. Na zwoleńskim posterunku więźniowie byli torturowani – a w Leokadiowie dokonano już egzekucji.

Pomnik, który przypomina o ofiarach wojny, postawiono w 1963 roku. Wkrótce to lokalne miejsce pamięci, w którym co roku gromadzą się obecni mieszkańcy regionu, przejdzie kompleksową renowację. Jak tłumaczy wójt gminy Puławy, władze starały się o finansowe wsparcie na ten cel, pamiętając że w przyszłym roku minie dokładnie 80 lat od wojennych, tragicznych wydarzeń. Już wiadomo, że do gminy Puławy trafi 50 tysięcy złotych – środki przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło informacji i zdjęcia: UG Puławy; Kamil Lewandowski, Wójt Gminy Puławy – Facebook