Czy piesi i rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie na drogach naszego regionu?

      Możliwość komentowania Czy piesi i rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie na drogach naszego regionu? została wyłączona

Policjanci z puławskiej i opolskiej komendy podsumowali środową akcję prewencyjną, w ramach której prowadzili kontrole w rejonie popularnych odcinków dróg, przejść dla pieszych i “czarnych punktów”.

Na puławskich drogach przeprowadzono w sumie 85 kontroli – a ujawniono aż 83 wykroczenia. 28 razy na gorącym uczynku przyłapano pieszych, a w 14 przypadkach ich bezpieczeństwu zagrażali kierowcy pojazdów. Wiele samochodów jeździło zbyt szybko w rejonie przejść dla pieszych – ujawniono 21 takich wykroczeń.

Mundurowi sprawdzali też, czy puławscy kierowcy nie jeżdżą “na podwójnym gazie”. Do kontroli zatrzymano prawie 80 aut – i przyłapano jedną osobę, która prowadziła w stanie nietrzeźwości. W kłopoty wpadł także 37-latek, który wsiadł za kierownicę mimo tego, że ma aktywny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Natomiast w powiecie opolskim przeprowadzono wczoraj 36 kontroli – i ujawniono 31 przypadków złamania przepisów. Najczęściej było to przekraczanie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym czy nieustępowanie pierwszeństwa pieszym. 20 osób ukarano mandatami.

W trakcie tej samej akcji mundurowi zatrzymali samochód, który prowadziła nietrzeźwa 18-latka. Mieszkanka powiatu miała we krwi blisko półtora promila alkoholu – i w tym stanie jechała przez Opole Lubelskie. Wkrótce odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Przypomnijmy, że niedawne zaostrzenie przepisów ruchu drogowego powinno mobilizować kierowców do większej ostrożności. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez przejście jest karane mandatem w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi. Natomiast powtórzenie tego samego wykroczenia skutkuje podwojeniem kary. Podobnie będzie w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim.

Źródło informacji: KPP w Puławach; KPP w Opolu Lubelskim; źródło zdjęcia: KPP w Puławach