Do naszego regionu zbliżają się fale wezbraniowe

      Możliwość komentowania Do naszego regionu zbliżają się fale wezbraniowe została wyłączona

Sprawdzamy sytuację hydrologiczną. Z aktualnych danych wynika, że w stronę naszego regionu zmierzają fale wezbraniowe, które po ostatnich ulewnych opadach deszczu utworzyły się w górnych biegach Wisły i Wieprza.

Sprawdziło się niedawne ostrzeżenie, jakie wydało krakowskie Biuro Prognoz Hydrologicznych. W Krasnymstawie rzeka Wieprz przekroczyła stan ostrzegawczy (o 19 centymetrów). Konsekwencje dały już o sobie znać w Lubartowie – od wczorajszego ranka poziom wody w korycie Wieprza podniósł się o 26 centymetrów. Lubartów znajduje się w strefie wód wysokich, a nadwyżka wody zmierza już w stronę Kośmina. W naszym regionie Wieprz ma teraz 247 cm – do stanu ostrzegawczego brakuje ponad metra.

W korycie Wisły nigdzie nie zostały przekroczone stany ostrzegawcze, ale wysoki poziom wody odnotowano już w Zawichoście i Annopolu – a kolejne punkty pomiarowe to już Puławy i Dęblin. Sytuacja rysuje się tak, że w ciągu minionej doby w Annopolu poziom rzeki wzrósł o jeden metr (do 356 cm), a trend nadal jest rosnący. W Puławach Wisła przybierała powoli już od środy – w tej chwili jest wysoka na 208 cm i do stanu ostrzegawczego brakuje jej 2,5 metra.

Natomiast rzeka Iłżanka, która przepływa przez Kazanów, od środy przybrała o kilkanaście centymetrów. Ma teraz 180 cm i znajduje się w strefie wód średnich – od wczorajszego wieczora nic się tam nie zmieniło.

Źródło informacji: IMGW