Do Zwolenia wracają wystawy ptactwa!

      Możliwość komentowania Do Zwolenia wracają wystawy ptactwa! została wyłączona

Hodowcy drobiu i ptactwa ozdobnego przez wiele tygodni nie mieli szansy na to, żeby zjawić się na zwoleńskim placu targowym. Z obawy przed szerzeniem się grypy ptaków, późną wiosną zakazano organizacji wystaw i pokazów.

Latem sytuacja epidemiczna się zmieniła. Od początku lipca na całym Mazowszu nie wykryto nowych ognisk ptasiej grypy – dlatego wojewoda mazowiecki uchylił restrykcje wydane w maju tego roku. Nowe rozporządzenie weszło w życie już na początku sierpnia – a niedługo odczują to mieszkańcy Zwolenia i okolic.

Władze gminy Zwoleń ogłaszają, że od września na placu przy ulicy Targowej w Zwoleniu znowu będą mogli pojawić się hodowcy i wszyscy zainteresowani ptactwem ozdobnym. Wystawy z udziałem żywych zwierząt będą tradycyjnie organizowane w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca – a najbliższa taka okazja nadejdzie już 5 września.

Niestety, do lipca ptasia grypa zebrała na Mazowszu spore żniwo. W całym województwie potwierdzono 129 ognisk choroby – wiele gospodarstw musiało pozbyć się zainfekowanych stad. Straty to kilka milionów hodowlanych ptaków.