Jaśniej, taniej i bardziej ekologicznie – tak już jest w Zwoleniu

      Możliwość komentowania Jaśniej, taniej i bardziej ekologicznie – tak już jest w Zwoleniu została wyłączona

Główne ulice w centrum Zwolenia przeszły pewne ważne zmiany – efekty odczują mieszkańcy i turyści, piesi i kierowcy, a także… gminny budżet oraz pobliskie środowisko naturalne.

W ciągu minionego miesiąca w najbardziej ruchliwych zakątkach Zwolenia pojawiły się 124 nowe lampy. Zastąpiły te, które dotychczas oświetlały ulice Doktora Perzyny i Pionkowską oraz Aleję Jana Pawła II. Nowoczesne oprawy LED dobrze oświetlają jezdnie i chodniki, a przy tym pobierają mniej prądu, co dla władz gminy oznacza oszczędności. A ponieważ tego typu lampy nie emitują ciepła, są też bardziej przyjazne dla środowiska.

Do wykonania całego zadania były chętne trzy firmy – ale przetarg wygrało przedsiębiorstwo z Gozdu. Jego pracownicy działali w ciągach dróg krajowych nr 12 i 79 oraz drogi wojewódzkiej nr 787. Stare oprawy usunięto i zutylizowano.

Nowe oprawy LED pojawiły się przy ulicach:

  • Doktora Perzyny – na odcinku między spotkaniem z ulicą Wojska Polskiego a granicami miasta (to w sumie 101 lamp)
  • Pionkowskiej – na odcinku od spotkania z ulicą Wojska Polskiego do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza (9 lamp)
  • Alei Jana Pawła II – na odcinku między skrzyżowaniami z ulicami Wiślaną i Słoneczną (14 lamp).

Całe przedsięwzięcie kosztowało 157 tysięcy złotych, ale połowę tych kosztów pokryła dotacja z budżetu województwa mazowieckiego – to dofinansowanie przyznano w ramach programu “Mazowsze dla Klimatu 2022”.

Jak informuje zwoleński ratusz, już niedługo podobne zmiany przejdzie ulica Kochanowskiego. Tam na wymianę czeka 26 lamp, a pieniądze na realizację tego zadania zapewni dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło informacji: UM w Zwoleniu;