Wyższa stawka zwrotu podatku akcyzowego!

      Możliwość komentowania Wyższa stawka zwrotu podatku akcyzowego! została wyłączona

Dwa razy w roku rolnicy mogą ubiegać się o zwrot części kosztów, jakie ponieśli w związku z prowadzoną produkcją rolną. A w tym roku otrzymają wyższe dopłaty niż dotychczas.

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy mówiącej o naliczaniu tych dopłat. Wiadomo, że limit zwrotu wyniesie więcej, niż dotychczas – będzie to konkretnie 132 złote na hektar użytków rolnych oraz 48 złotych na średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych bydła. Natomiast stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie w tym roku o 20 groszy – będzie wynosić 1,20 zł za litr.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego tradycyjnie będą przyjmować urzędy gmin – i na ich stronach internetowych pojawią się wkrótce szczegółowe wskazówki. Informacje udostępnione przez Ministerstwo Rolnictwa znajdziecie TUTAJ.

Przygotowując się do złożenia dokumentów, z całą pewnością trzeba dokładnie przejrzeć posiadane faktury VAT – i wybrać te, które poświadczają zakup paliwa w ciągu ostatniego półrocza. Rolnicy, którzy będą składać wnioski w lutym, powinni dołączyć do nich faktury wystawione między 1 sierpnia 2022 roku a 31 stycznia 2023 roku. Z kolei przyznane wypłaty trafią na konta rolników (albo do kas urzędów gmin) w kwietniu.

Dodajmy, że drugi termin składania wniosków w tej sprawie jest wyznaczony na sierpień – przez cały ten letni miesiąc będzie można składać dokumenty w sprawie zwrotu podatku akcyzowego za kolejne półrocze. Wtedy trzeba będzie okazać faktury wystawione między 1 lutego a 31 lipca 2023 roku. Wypłata przyznanych wówczas środków nastąpi w październiku.

Źródło informacji: Lubelski Urząd Wojewódzki; Ministerstwo Rolnictwa