Kolejny lubelski ambulans trafi do ukraińskiego szpitala

      Możliwość komentowania Kolejny lubelski ambulans trafi do ukraińskiego szpitala została wyłączona

Pojazd dostosowany do przewożenia chorych i rannych, który dotąd należał do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie, będzie teraz służyć ofiarom wojny, która toczy się za wschodnią granicą Polski.

Wczoraj (7 grudnia) ambulans zaparkowano przed siedzibą urzędu marszałkowskiego. Zjawili się tam również wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski i były konsul Ukrainy w Lublinie, Iwan Hrycak. Obaj panowie oficjalnie przekazali karetkę na rzecz Zakarpackiego Szpitala Klinicznego imienia Andrija Nowaka.

Ten dar to odpowiedź na prośbę, jaką wystosował niedawno ukraiński Departament Ochrony Zdrowia Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej. Pojazd wyposażony w nosze, służący do transportu sanitarnego jest bardzo potrzebny w obwodzie zakarpackim – pomoże osobom, które zostały ranne w czasie wojny i teraz potrzebują rehabilitacji, żeby wrócić do zdrowia.

Jednak ambulans to tylko część materialnego wsparcia, które wysłano do potrzebujących. Samorząd województwa lubelskiego przekazał również agregat prądotwórczy, karimaty, śpiwory i płyny do dezynfekcji. Dodajmy, że od wybuchu wojny (od 24 lutego tego roku) władze Lubelszczyzny przekazały Ukraińcom już dziesięć karetek pogotowia.

Źródło informacji i zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego; fot. Łukasz Frączek