“Malowane Dziedzictwem” atrakcje w Gołębiu – w ten weekend

      Możliwość komentowania “Malowane Dziedzictwem” atrakcje w Gołębiu – w ten weekend została wyłączona

W całym kraju, a także w naszym regionie, trwa jubileuszowa, 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. To kolejna okazja, żeby świętować lokalne tradycje i przypominać sobie historyczne wydarzenia, tworzące tożsamość poszczególnych regionów, a nawet ich najmniejszych zakątków.

Inauguracja wojewódzkich, lubelskich obchodów nowej edycji odbyła się w minioną sobotę (10 września) w naszym regionie, w Janowcu. Donośnie obwieściły to występy bębniarzy i tarabaniarzy, którzy spotkali się na janowieckim zamku. Przypomniano w ten sposób wielkanocną tradycję, kultywowaną między innymi w samym Janowcu.

Ale wydarzenia, przypominające o lokalnej historii i tradycjach, będą pojawiały się w naszym regionie jeszcze w nadchodzący weekend (17 i 18 września). W Gołębiu szykują się atrakcje “Wymalowane Dziedzictwem”. Społeczność tej puławskiej gminy będzie wspólnie wspominać czasy potopu szwedzkiego i bitwę, jaką stoczono w lutym 1656 roku właśnie pod Gołębiem. Wojska pod wodzą samego króla Szwecji starły się tutaj z oddziałami, którymi dowodził hetman Stefan Czarniecki.

O wielkiej historii, która dotknęła naszego regionu, opowie między innymi montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gołębiu. Na niedzielę zaplanowano również uroczyste odsłonięcie muralu, jaki powstał na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury. Do obejrzenia będą także wystawy prac plastycznych autorstwa mieszkańców gminy oraz występy wokalne i teatralne w wykonaniu lokalnych zespołów i artystów. Natomiast gospodynie z Borowej i Skoków przedstawią ludowe rękodzieło charakterystyczne dla ziemi puławskiej i oczywiście regionalne, tradycyjne przysmaki.

Szczegółowy program nadchodzących gołębskich wydarzeń, których patronem medialnym jest Radio Impuls, przedstawia plakat informacyjny.

Źródło informacji i plakatu: GOK w Gołębiu; źródło grafiki: EDD