Muzeum Zamoyskich ma 75 lat – w piątek otrzymało wyjątkowe prezenty

      Możliwość komentowania Muzeum Zamoyskich ma 75 lat – w piątek otrzymało wyjątkowe prezenty została wyłączona

W miniony piątek Muzeum Zamoyskich w Kozłówce uroczyście obchodziło piękny jubileusz – 75-lecie istnienia.

Jesienią 1944 roku tutejsze dobra, czyli pałac wraz z oficynami i parkiem, trafiły w ręce resortu Kultury i Sztuki. Wkrótce utworzono tu muzeum – pierwsze założone po wojnie na ziemiach wyzwolonych. Przez wszystkie te lata przechowywało między innymi kolekcję rodziny Zamoyskich, a tutejsi pracownicy dbali zarówno o tutejsze eksponaty, jak i o zabytkowy pałac.

Podczas piątkowych uroczystości trud wielu tych osób został doceniony – w reprezentacyjnym Salonie Czerwonym honorowe odznaczenia za zasługi oddane polskiej kulturze i Medale za Długoletnią Służbę wręczył Wojewoda Lubelski, Przemysław Czarnek. Głos zabrała również dyrektor Muzeum, Anna Fic-Lazor, która opowiedziała o przeszłości placówki i podziękowała wszystkim byłym i obecnym pracownikom. Cała instytucja otrzymała tego dnia wyjątkowe wyróżnienie: Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Nie znaleziono galerii.

 

W tym wyjątkowym spotkaniu brała udział także pani Inka Zamoyska, córka ostatnich właścicieli pałacu – dzięki niej powiększyło się też grono muzealnych eksponatów, bo przekazała rodzinne pamiątki związane z Jadwigą i Aleksandrem Zamoyskimi.

Uroczystości w Salonie Czerwonym poprzedziła krótka sesja naukowa, podczas której dyrektorzy innych polskich muzeów opowiadali o tym, jak zewnętrzne fundusze pomagają dbać o zabytkowe rezydencje i kontynuować w nich muzealniczą działalność. Z kolei zakończeniem jubileuszu był koncert Grzegorza Wilka.

Źródło zdjęć: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.