Niejeden “Plakat z czasów wojny” w niedzielę pojawi się w Kazimierzu Dolnym

      Możliwość komentowania Niejeden “Plakat z czasów wojny” w niedzielę pojawi się w Kazimierzu Dolnym została wyłączona

Dzisiaj (24 lutego) mija dokładnie rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Ta okazja motywuje do podsumowań, oddawania szacunku wszystkim ofiarom rosyjskiej napaści.

Tymczasem Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zamierza upamiętnić przykrą rocznicę, oddając głos ukraińskiemu artyście. Przypomni, że akt twórczy również może służyć wyrażaniu sprzeciwu i przekazywaniu bardzo ważnych, aktualnych treści.

W najbliższą niedzielę (26 lutego), o godzinie 13.00, na patio Kamienicy Celejowskiej zostanie otwarta wystawa pod tytułem “Plakat z czasów wojny”. Zgromadzi ona prace, które wykonał Zukentiy Gorobyov.

To artysta, który ukończył wydział projektowania graficznego w Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Tarasa Szewczenki w Ługańsku. Specjalizuje się w typografii i kaligrafii. Zajmuje się designem, tworzy plakaty i ilustracje książkowe – i doczekał się wielu nagród.  Otrzymał nominację za „Najlepszą książkę dla dzieci” za publikacje „Moje muzeum” (2018) oraz „Abobal i Yabobal” (2019).

Tworząc grafiki o charakterze antywojennym, zręcznie posłużył się zapisem graficznym. W tej dziedzinie sztuki wystarczy syntetyczny znak, żeby umiejętnie przekazać konkretne przesłanie. Zukentiy Gorobiyow podkreślił hart Ukraińców i ich silną tożsamość narodową, a jednocześnie także bezwzględność agresora. Goście Kamienicy Celejowskiej przekonają się o tym już pojutrze.

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym