Nowe wieści w sprawie dopłat dla rolników – i pszczelarzy

      Możliwość komentowania Nowe wieści w sprawie dopłat dla rolników – i pszczelarzy została wyłączona

Jak już informowaliśmy, rolnicy pokrzywdzeni ze względu na trudną sytuację na rynku pszenicy i kukurydzy, otrzymają wsparcie finansowe. Znamy już nowe konkrety w tej sprawie.

W miniony piątek (10 lutego) Minister Rolnictwa zapowiedział, że wystąpi do rządu z wnioskiem o uruchomienie dodatkowego wsparcia dla rolników. Natomiast wczoraj (14 lutego) Rada Ministrów przyjęła już rozporządzenie, które mówi że wypłatę takich dodatków będzie koordynować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Producenci rolni również zmagają się ze skutkami, jakie wywołała inwazja Rosji na Ukrainę. Zboże importowane zza wschodniej granicy stanowi teraz dużą konkurencję dla rodzimej produkcji. W najtrudniejszej sytuacji są rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia, dlatego to dla nich stawki pomocy będą najwyższe. Wyniosą 1050 złotych na hektar powierzchni upraw kukurydzy i 825 złotych na hektar powierzchni upraw pszenicy. Dodajmy, że stawki dla rolników z Mazowsza to odpowiednio: 840 złotych na hektar kukurydzy i 660 złotych na hektar pszenicy.

To jednak nie wszystko. Więcej pieniędzy dostaną także pszczelarze – ponieważ w związku z wojną skomplikowała się sytuacja na wielu rynkach. Wzrosły ceny wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej – a to oznacza większe wydatki dla hodowców pszczół. Już wiadomo, że stawka pomocy dla przezimowanej rodziny pszczelej wzrośnie z 20 do 50 złotych.

Pomoc dla rolników zostanie notyfikowana Komisji Europejskiej. Wszystkie nowe rozwiązania wejdą w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia. Gdy tylko będzie można ubiegać się o dofinansowania, na swojej stronie internetowej poinformuje o tym ARiMR.

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi