Nowy rekord kwesty na rzecz nałęczowskiego cmentarza!

      Możliwość komentowania Nowy rekord kwesty na rzecz nałęczowskiego cmentarza! została wyłączona

Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa ma powody do radości – dzięki hojności różnych ofiarodawców może kontynuować podjętą misję odnawiania zabytkowego cmentarza.

14 356,99 złotych – to wynik tegorocznej kwesty, jaką przeprowadzono 1 listopada na rzecz nałęczowskiej nekropolii. Jak co roku, w zbiórce wzięli udział mieszkańcy miasteczka oraz goście, którzy odwiedzali cmentarz i pochowanych na nim bliskich. Wrzucając datki do puszek przyczynili się do tego, by można było zadbać o starsze groby, których często już nikt nie może odwiedzić.

Hojność tegorocznych ofiarodawców pozwoliła pobić zeszłoroczny rekord – a przypomnijmy, że poprzednio zebrano 14 163,58 złotych. Tamte środki przeznaczono na odnowienie grobu Wacława Lasockiego – jednego z trzech założycieli nałęczowskiego Uzdrowiska. Natomiast nowe fundusze pomogą w odnowieniu zniszczonego nagrobka Kajetanny z Wybranowskich.

Dodajmy, że w renowacji zabytkowych grobów pomagają także celowe dotacje zewnętrzne. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa otrzymało dofinansowanie Prezesa Rady Ministrów.

Dzięki tym środkom odnowiono już trzy nagrobki. Dwa upamiętniają pozostałych założycieli Uzdrowiska: Konrada Chmielewskiego i Fortunata Nowickiego. Trzeci to nagrobek Józefy Michalskiej, która we własnym domu, na granicy Chruszczowa i Nałęczowa, otworzyła szkołę elementarną – prowadziła tam tajne zajęcia dla młodzieży. Jedną z jej uczennic była przyszła pisarka, Ewa Szelburg-Zarembina. W planach są renowacje pięciu kolejnych pomników.

Źródło informacji i zdjęcia: Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa – Facebook; Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków – Facebook