O powstaniu styczniowym – w Puławach i w Kazimierzu Dolnym, w ten weekend

      Możliwość komentowania O powstaniu styczniowym – w Puławach i w Kazimierzu Dolnym, w ten weekend została wyłączona

W ten piątek i w sobotę, w Puławach i w Kazimierzu Dolnym będą wspominani, ci, którzy z narażeniem życia brali udział w powstaniu styczniowym. Na uroczystości, które posłużą uczczeniu 160. rocznicy wybuchu tego zrywu, zapraszają dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Towarzystwo Miłośników Historii z Instytutu Historii UMCS.

Każdego roku wspominamy wydarzenia, które są ważne dla naszej historii i tworzą lokalną tożsamość. Bywa, że pewne rocznice są wyjątkowe – tym razem kalendarz podsuwa pretekst, żeby szczególnie dużo mówić o sprawach związanych z powstaniem styczniowym. Dokładnie trzy miesiące po faktycznej, historycznej rocznicy jego wybuchu, bardzo wiele słów na ten temat padnie w powiecie puławskim.

Międzynarodowa Naukowa Konferencja Historyczna ściągnie do Puław i Kazimierza Dolnego badaczy dziewiętnastowiecznej historii i pasjonatów tematu powstania styczniowego. Prelegenci opowiedzą o przebiegu zrywu i o jego bohaterach, skupią się także na kwestii tego, jak tamte wydarzenia zapisały się w polskiej tradycji. Uczestnicy konferencji spotkają się w sali kongresowej puławskiego Pałacu Czartoryskich oraz w kazimierskim Ośrodku Oświatowo-Szkoleniowym “Arkadia”.

Uczestnicy nadchodzących uroczystości odwiedzą też lokalne miejsca pamięci, żeby złożyć tam symboliczne wiązanki kwiatów i zapalić znicze. W piątek, po 10.15, takie gesty zostaną wykonane niedaleko puławskiego pałacu, przy tablicy pamiątkowej, poświęconej powstańcom styczniowym. Natomiast w sobotę, o godzinie 13.00, podobne uroczystości odbędą się w Kazimierzu Dolnym, przy powstańczych mogiłach w okolicy zamku.

Znajdzie się również coś dla miłośników bardziej namacalnych historycznych ciekawostek. W puławskim Domu Aleksandryjskim w tę sobotę zostanie otwarta wystawa, na której pojawią się eksponaty ze zbiorów lokalnych kolekcjonerów: Krzysztofa Strzeleckiego, Krzysztofa Przygodzkiego i Mariusza Rombla.

Szczegółowy harmonogram nadchodzących uroczystości jest TUTAJ.

Źródło informacji i zdjęcia: Muzeum Czartoryskich w Puławach