Prestiżowe muzyczne wydarzenie – ponownie w Puławach!

      Możliwość komentowania Prestiżowe muzyczne wydarzenie – ponownie w Puławach! została wyłączona

Puławy ponownie są gospodarzem Międzynarodowego Kursu Skrzypcowego imienia Tadeusza Wrońskiego, organizowanego z myślą o utalentowanych instrumentalistach, między innymi skrzypkach. Dla miasta to prestiż, a dla mieszkańców – zapowiedź niejednej muzycznej uczty.

Od 26 lipca do 09 sierpnia młodzi adepci gry na skrzypcach, altówce i wiolonczeli będą się uczyć od wirtuozów z Polski, Niemiec i Izraela. Będą to osoby w różnym wieku i różnych narodowości, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci i absolwenci uczelni muzycznych. Dla uczestników przygotowano dwa turnusy. Wszyscy będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie gry solowej i kameralnej. Ponownie pojawi się także kurs pianistyczny, a po raz pierwszy również warsztaty jazzowe.

 

Naukę pod okiem mistrzów zwieńczy Konkurs „Puławy i Skrzypce”, który wyłoni najzdolniejszych instrumentalistów. Od 9 do 11 sierpnia uczestnicy kursu przejdą przesłuchania – będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych, a konkurs będzie miał trzy etapy. Te występy odbędą się w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Młodzi muzycy powalczą o nagrody pieniężne, ale Grand Prix konkursu będą mistrzowskie skrzypce, wykonane specjalnie na tę okazję przez wybitnego polskiego lutnika, Michała Różaka. Grono jurorów stworzy kadra kursu, czyli uznani skrzypkowie z Polski i z zagranicy.

Jednocześnie, już 26 lipca rozpocznie się także festiwal “Spotkanie z Mistrzem”, tradycyjnie towarzyszący kursowi. Wybitni muzycy, pedagodzy uczestników kursu, dadzą w sumie 10 koncertów. Będą się one odbywać w sali koncertowej Pałacu Czartoryskich (26, 28 i 30 lipca oraz 1 i 2 sierpnia),  a także w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach (4, 5, 7, 8 i 9 sierpnia) zawsze o godzinie 19.00. Inauguracyjny koncert zaplanowano na najbliższy wtorek (26 lipca).

 

To będzie już siódma edycja Międzynarodowego Kursu, Konkursu i Festiwalu im. Tadeusza Wrońskiego – poprzednie odbywały się również w Nałęczowie, ale opiekująca się teraz tym projektem Fundacja SKRZYPCE w ubiegłym roku postanowiła rozpocząć współpracę z puławskimi instytucjami. Współorganizatorem kursu jest I Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Adama Czartoryskiego w Puławach.

Źródło informacji i plakatów: Fundacja Skrzypce