Społeczny Opiekun Zabytków – po raz pierwszy w Opolu Lubelskim

      Możliwość komentowania Społeczny Opiekun Zabytków – po raz pierwszy w Opolu Lubelskim została wyłączona

Każdy powiat naszego regionu ma za sobą długą, często burzliwą historię. Dzisiaj przypominają o niej na przykład dawne zabudowania – albo ślady, których pod ziemią szukają archeolodzy. Wszystkie pamiątki tego rodzaju warto otoczyć szczególną troską.

Z taką intencją, starosta powiatu opolskiego wykonał wczoraj (15 marca) historyczny gest – i mianował Społecznego Opiekuna Zabytków. Na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na to stanowisko został powołany dr Łukasz Miechowicz. W praktyce oznacza to, że jest w pełni uprawniony do podejmowania konkretnych działań, dzięki którym lokalne zabytki zachowają swoją wartość – i jednocześnie staną się lepiej znane, nie tylko wśród turystów.

Łukasz Miechowicz to archeolog, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk. Jest bardzo zaangażowany w odkrywanie śladów, jakie w naszym regionie pozostawili dawni Słowianie. Kieruje misją archeologiczną w Chodliku, czyli badaniem wczesnośredniowiecznego grodziska, które leży obecnie w granicach gminy Karczmiska. Łukasz Miechowicz od lat prowadzi badania naukowe w powiecie opolskim i podejmował już wiele działań na rzecz ochrony tutejszych zabytków.

Przypomnijmy, że do jutra samorządy mogą wnioskować do Prezesa Rady Ministrów o dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ). Starosta Dariusz Piotrowski zapewnił, że powiat opolski skorzysta z tej możliwości.

Źródło informacji i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim