Tak uczciliśmy Święto Niepodległości

      Możliwość komentowania Tak uczciliśmy Święto Niepodległości została wyłączona

Biało-czerwone-flagi, kokardy i kwiaty w barwach narodowych ozdabiały wczoraj cały nasz region. We wszystkich miastach i miejscowościach uroczyście obchodzono 103 rocznicę odzyskania niepodległości.

Gromadzono się między innymi w lokalnych miejscach pamięci, a patriotyczne przemarsze zorganizowano na przykład w Kozienicach, Opolu Lubelskim czy w Dęblinie. Puławskie oficjalne obchody Święta Niepodległości tradycyjnie odbyły się na Włostowicach – mieszkańcy i włodarze wzięli udział w specjalnej Mszy Świętej w kościele świętego Józefa, a tuż po niej zebrali się przed Pomnikiem Odzyskania Niepodległości. W symbolicznym wyrażeniu świętowania patriotycznej rocznicy pomogły biało-czerwone kokardy, rozdawane w ramach akcji „Nośmy Polskę w sercu i na sercu”.

W naszym regionie pamiętano też o odwiedzeniu grobów polskich żołnierzy, walczących zarówno w czasach pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. W Dęblinie, na cmentarzu wojennym Balonna, już w środowy wieczór zapłonęło 400 zniczy (200 białych i 200 czerwonych) – akcja „Znicz dla Niepodległej” została przeprowadzona po raz pierwszy, we współpracy z Lotniczą Akademią Wojskową. Natomiast wczoraj, we wszystkich jednostkach wojskowych, odbyła się jeszcze akcja „Dzień Szacunku dla Munduru”. Aktualnie, gdy trwa trudna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy, taka postawa szacunku ma szczególne znaczenie.

 

Mieszkańcy naszego regionu mogli też spędzić wczorajszy dzień bardzo aktywnie: w samych Puławach odbyły się okolicznościowy Turniej Piłki Siatkowej, specjalny rajd rowerowy czy lokalna edycja Ogólnopolskich Biegów Niepodległości. Do sportowej rywalizacji zaproszono też w wielu innych miastach – w Opolu Lubelskim zmierzyli się biegacze, którzy w ramach „Opolskiej Mili Niepodległości” wystartowali z poświęconego wczoraj Ronda Lubelskiego Lipca 1980.

W czwartkowy wieczór wiele budynków publicznych w regionie podświetlono w barwy narodowe – w takim odświętnym wydaniu zaprezentowały się między innymi gmachy w Lublinie, tamtejszy ratusz, Wieża Trynitarska czy stadion Arena Lublin. Natomiast w Puławach taką iluminację przygotowano przy niedawno otwartej hali sportowej Grupa Azoty Arena.

Źródło zdjęć: UM w Puławach; MOSiR Puławy, Miasto Dęblin – Facebook