W Polsce aktualnie nie ma epidemii grypy ptaków

      Możliwość komentowania W Polsce aktualnie nie ma epidemii grypy ptaków została wyłączona

Te wieści ucieszą hodowców drobiu – którym ta epidemia przyniosła nieco kłopotów, na przykład takich natury ekonomicznej.

Cała Polska jest aktualnie wolna od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wczoraj Główny Lekarz Weterynarii złożył taką deklarację do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH). Jednocześnie, poinformował też o tym właściwe władze wszystkich państw, które z powodu epidemii wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i zawierającymi je produktami. To oczywiście bardzo dobre wieści dla polskich hodowców.

Zgodnie z Kodeksem Zdrowia Zwierząt Lądowych, status kraju wolnego od grypy ptaków można odzyskać po upływie 28 dni od likwidacji ostatniego ogniska choroby. W Polsce dokonano tego 26 maja.

Przypomnijmy, że w naszym regionie wysoce zjadliwa grypa ptaków pojawiła się w pierwszej połowie maja, za sprawą zarażonych nią mew. Ognisko wirusa stwierdzono wówczas w kozienickiej gminie Magnuszew, natomiast w lubelskiej części regionu wyznaczono dwie strefy objęte zakażeniem – w okolicach Wilkowa i Janowca. Jak już informowaliśmy, 15 czerwca wojewoda lubelski uchylił rozporządzenie w sprawie zwalczania tej choroby, bo sytuacja wróciła do normy.

Źródło informacji: Główny Inspektorat Weterynaryjny; LUW