Zamierzasz odpoczywać nad wodą? Pamiętaj o tym!

      Możliwość komentowania Zamierzasz odpoczywać nad wodą? Pamiętaj o tym! została wyłączona

Wakacje kojarzą nam się z czasem beztroski – jednak w pewnych sytuacjach nie można pozwolić sobie na lekkomyślność. W przeciwnym razie skutki mogą być bardzo przykre, a nawet tragiczne.

Wraz z wakacjami do naszego regionu wkracza sezon kąpielowy. Do spędzania czasu nad wodą zachęcają między innymi naturalne kąpieliska – ale mając na uwadze własne bezpieczeństwo, należy wybierać te strzeżone. Między innymi o tym przypominano dziś rano, podczas briefingu prasowego zorganizowanego nad lubelskim Zalewem Zemborzyckim przez władze województwa. Wypowiadali się tam przedstawiciele służb mundurowych i ratunkowych – przypominając, do jakich zasad należy się stosować, żeby wakacje minęły bezpiecznie.

W całym naszym regionie znajduje się sześć naturalnych kąpielisk, z których można korzystać pod okiem ratownika. Jednak przed wybraniem się gdziekolwiek, trzeba upewnić się, jaka jest jakość wody w konkretnym akwenie.

Według aktualnych danych, przydatna do kąpieli jest woda w “Dolinie 10 Stawów” w Poniatowej, w zalewie w Janowicach i w Jeziorze Kozienickim. Jak dotąd, nie zaktualizowano informacji na temat kąpieliska w Opolu Lubelskim, zalewu w Zwoleniu i akwenu Krypianka w gminie Garbatka-Letnisko. Te dane można na bieżąco sprawdzać w Internecie, w rządowym serwisie kąpieliskowym (TUTAJ znajdziesz mapę).

Przekazujemy również wskazówki, których udzielono podczas dzisiejszego briefiengu prasowego. Odpoczywając nad wodą należy:

  • przestrzegać regulaminu kąpieliska
  • nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni)
  • nie skakać rozgrzanym do wody, by uniknąć wstrząsu termicznego
  • nie pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, zawirowań wody lub zimnych prądów
  • nie skakać do wody w miejscach nieznanych, gdyż może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią
  • nie wypływać na głęboką wodę na materacach dmuchanych lub nadmuchiwanych kołach
  • nie wchodzić do wody i nie pływać po spożyciu alkoholu
  • zadbać w szczególności o bezpieczeństwo dzieci, które powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

Źródło informacji: KWP w Lublinie; rządowy serwis kąpieliskowy; źródło zdjęcia: Zalew w Janowicach – Facebook