Wisła nadal wysoka – ale przestaje przybierać

      Możliwość komentowania Wisła nadal wysoka – ale przestaje przybierać została wyłączona

Wisła przepływająca przez nasz region jest od wczoraj bardzo wysoka – co zaniepokoiło mieszkańców i postawiło służby w stan gotowości. Na szczęście prognozy są już dobre.

W dwóch lokalnych punktach pomiarowych stany ostrzegawcze zostały już przekroczone – w Puławach w środowy poranek, a w Dęblinie – dzisiejszej nocy. Na terenie całego powiatu puławskiego, również miasta Puławy, obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Dzisiaj, na wysokości Puław Wisła jest wysoka na prawie 5 metrów – i jeszcze wczesnym rankiem trend był rosnący. Jednak już wczesnym przedpołudniem tempo przybierania wody wyraźnie spadło – w ostatnich godzinach poziom rzeki waha się w okolicy 490 centymetrów. Do stanu alarmowego brakuje ich około 60 – jednak prognozy są już pomyślne. Również dlatego, że w Zawichoście i w Annopolu woda zaczęła już opadać.

W Dęblinie sytuacja była bardziej dynamiczna jeszcze minionej nocy – wody przybywało w tempie 1-2 centymetrów na godzinę i jeszcze przed północą został przekroczony stan ostrzegawczy. IMGW nadal opisuje tutejszy trend jako rosnący, jednak od okolic południa poziom wody tylko nieznacznie się waha, na poziomie 416-418 centymetrów (ponad 80 brakuje do stanu alarmowego).

Dodajmy, że wiślana fala wezbraniowa pochodzi z górskich roztopów – dlatego to jedyna rzeka w naszym regionie, która w ostatnich dniach tak gwałtownie przybrała. W rejonie Wieprza sytuacja jest stabilna – rzeka wciąż jest wysoka na blisko 3 metry, ale nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to znacząco zmienić.

Źródło informacji: IMGW